Amalgám a jeho pozice v moderní stomatologii

Amalgám v moderní stomatologii představuje spíše historický materiál, který má až na vzácné výjimky vždy nějakou lepší alternativu.

Hlavními výhodami amalgámu jsou malá citlivost na vlhko při umísťování do úst a určitý antibakteriální efekt v bezprostřední blízkosti. Pokud tedy pod amalgámovou výplní nově vznikne kaz, šíří se pomaleji než pod fotokompozitní výplní. Tolerance k chybám při zhotovování výplně také umožňuje, aby amalgámy „na pojišťovnu“ byly hotové za 5-10 minut, tím pádem ošizené všude, kde to jde, a přesto pár let jakž takž dokázaly sloužit.

Hlavní nevýhodou amalgámu z pohledu pacienta je jednoznačně estetika. Viditelná přitom není jen samotná výplň, ale jak amalgám stárne, uvolňují se z něj kovové ionty, které mohou zabarvit i tkáně vlastního zubu okolo amalgámové výplně.

Hlavní nevýhodou amalgámu z pohledu lékaře je chybějící vazba na zubní tkáně. Vždy je potřeba zajistit, aby spodní část výplně byla širší než horní, a aby tak amalgám po ztuhnutí zůstal zaklíněný v zubu. Toto zaklínění totiž představuje jediný mechanismus, kterým v zubu drží. Aby se takový tvar výplně vytvořil, musí se zpravidla zbytečně vrtat více, než kolik činí rozsah kazu. Zjednodušeně řečeno amalgám pouze „vycpává díru v zubu“. Zuby zůstávají při kousání prakticky stejně pevné, jako kdyby vůbec žádnou výplň neměly, a často praskají. Oproti tomu moderní bílé výplně se na zub velmi silně váží a tím dokáží jeho oslabené části držet pohromadě a významně tak prodloužit jeho životnost.

V době rozmachu alergií se k nevýhodám amalgámu přidává i problematika alergií na kovy. Amalgám obsahuje kovy (stříbro, rtuť, měď, cín, ...), které mohou u citlivých jedinců vyvolávat alergické reakce, např. pocity pálení, mravenčení, různé vyrážky na dásních a sliznicích ústní dutiny.

Samostatnou kapitolou je problematika toxicity rtuti, které se věnuje další článek.

Následující stránka: 

   

Kontakty

COOL LOOK s.r.o.

Dobrovského 40, Praha 7


Po - Pá: 8.00 - 20.00

Pohotovost: mimo ordinační hodiny po telefonické dohodě.

tel.: +420 725 961 588


recepce@cool-look.cz


Zobrazit detaily >