Fotokompozitní pryskyřice

Fotokompozitní pryskyřice jsou nejčastějším typem bílé výplně. Jedná se o materiál tuhnoucí „na povel“ – při osvitu modrým světlem. Jsou barevně stabilní, dokáží velmi dobře imitovat vzhled vlastního zubu a mohou se bez obav použít i na silně zatěžovaná místa v zadních úsecích chrupu. V naprosté většině situací dnes představují ideální materiál, po kterém sáhneme na prvním místě.

Zatímco hlavní výhodou z pohledu pacienta je nepřekonatelná estetika, z pohledu lékaře je jí zpevnění zubu. Staré amalgámové výplně pouze „vycpávaly díru v zubu“. Zuby zůstávaly při kousání prakticky stejně pevné, jako kdyby žádnou výplň neměly, a často praskaly. Moderní fotokompozitní výplně se na zub velmi silně váží a tím dokáží jeho oslabené části držet pohromadě a významně tak prodloužit jeho životnost.

Dále tyto výplně umožňují šetrnější postup při vrtání. U amalgámu se muselo vždy zajistit, aby spodní část výplně byla širší než horní, aby amalgám po ztuhnutí zůstal zaklíněný v zubu, protože to představovalo jediný mechanismus, kterým v zubu držel. Aby se tento tvar výplně vytvořil, muselo se zpravidla zbytečně vrtat více, než kolik činil rozsah kazu. U bílých výplní, které se váží na stěny zubu, oproti tomu stačí odstranit pouze zkažené tkáně, a přesto budou držet spolehlivě.

Jaké jsou nevýhody bílých výplní? Především citlivost na vlhko. Při jejich vytváření je nutné zajistit suché pracovní pole, protože jakákoliv vlhkost by způsobila netěsnost výplně a riziko vzniku kazu. Obecně celý pracovní postup je velmi náročný na znalosti, trpělivost a pečlivost ošetřujícího lékaře, a také na čas, který je potřeba ošetření věnovat.

Určitou nevýhodou oproti jiným výplňovým materiálům je také fakt, že fotokompozitní pryskyřice nijak nepůsobí proti bakteriím. Špatně zhotovená bílá výplň je tedy pro pacienta narozdíl od špatně zhotoveného skloionomeru nebo amalgámu daleko nebezpečnější, protože kaz pod ní postupuje velmi rychle. Rovněž u pacientů neschopných či neochotných dostatečně čistit své zuby nemusí být fotokompozitní výplň vhodná a jiný materiál zde může představovat bezpečnější volbu.

Následující stránka: 

   

Kontakty

COOL LOOK s.r.o.

Dobrovského 40, Praha 7


Po - Pá: 8.00 - 20.00

Pohotovost: mimo ordinační hodiny po telefonické dohodě.

tel.: +420 725 961 588


recepce@cool-look.cz


Zobrazit detaily >