Skloionomerní cement

Skloionomerní cement (skloionomer, GIC) je vedle fotokompozitů dalším materiálem pro zhotovování „bílých výplní“.

Hlavní výhodou skloionomerů je vysoký obsah fluoridů, které se neustále uvolňují do okolí a velice účinně působí proti vzniku a šíření zubního kazu. Zásoba fluoridů v této výplni se přitom ani po mnoha letech nevyčerpá, protože při přebytku fluoridů v ústní dutině (kontakt se zubní pastou, Elmex gelem) jsou do struktury výplně naopak zpětně zabudovávány a výplň se tak „dobíjí“. Tato vlastnost skloionomery předurčuje jako vhodnou výplň pro obtížně čistitelná místa nebo třeba pro dětské zuby, které si děti ještě nedokáží dostatečně čistit.

I skloionomery mají (podobně jako fotokompozita a na rozdíl od amalgámu) vazbu na zubní tkáně. Nehrozí tak to, co u amalgámu – že by se při ošetření kazu musela odvrtat i zdravá část zubu. Zub se skloionomerní výplní je navíc zpevněný a odolnější vůči prasknutí než by byl v případě amalgámové výplně.

Hlavní nevýhodou, která omezuje použití skloionomerů, je nižší mechanická odolnost. Na nejvíce zatěžovaná místa lze tento materiál použít jen jako dočasné řešení, protože se časem okouše. U výplní menšího rozsahu anebo jako spodní vrstva pod výplní z odolnějšího fotokompozitu však dokáží velmi dobře sloužit jako trvalé ošetření.

Určitou nevýhodou je dále horší estetika v porovnání s fotokompozity. Sice se jedná v obou případech o bílé výplně, ale ty ze skloionomeru nemají onu sklovitou průsvitnost zubu, jsou opákní, neprůsvitné, jakoby křídové, a na zubu jsou tedy vidět.

Následující stránka: 

   

Kontakty

COOL LOOK s.r.o.

Dobrovského 40, Praha 7


Po - Pá: 8.00 - 20.00

Pohotovost: mimo ordinační hodiny po telefonické dohodě.

tel.: +420 725 961 588


recepce@cool-look.cz


Zobrazit detaily >