Zubní kaz a jeho příčiny, léčba a prevence

Zubní kaz je bakteriemi způsobené infekční onemocnění, které napadá tvrdé zubní tkáně. Tyto bakterie rozkládají cukry obsažené v potravě za vzniku kyselin, jež rozpouštějí zubní sklovinu. Vedle paradentózy patří zubní kaz u lidí mezi nejčastější onemocnění.

Vznik zubního kazu

Ke vzniku kazu je kromě bakterií nezbytná i přítomnost cukru využitelného bakteriemi. Dalším faktorem, který se spolupodílí na kažení zubů, je špatná dentální hygiena. Bakterie vytváří na povrchu zubů strukturovanou hmotou, známou jako plak nebo zubní povlak.

Přilnavost samotných bakterií k zubním tkáním je malá. V plaku jsou ovšem bakterie dobře chráněny před snadným odstraněním ze zubu při běžných činnostech. Ten pak usnadňuje přežití bakterií na povrchu zubů a vytváří živnou půdu pro jejich působení. Jediný způsob, jak lze odstranit zubní povlak je správné čištění chrupu. Zůstane-li zubní povlak na nějakém místě více dní, může se absorpcí minerálů ze slin změnit v zubní kámen, který již dokáže odstranit pouze hygienistka nebo zubní lékař.

Léčba zubního kazu

Zubní kaz vzniká nejčastěji v jamkách a rýhách, kolem krčků a v mezizubních prostorech. Podle lokalizace je zvolen i způsob jeho odstranění, který závisí na rozvaze našeho zubního lékaře. Pomocí stomatologických nástrojů je kaz odstraněn ze zdravé zubní tkáně a vzniklý prostor je zaplněn výplňovým materiálem rekonstruujícím původní tvar a funkci zubu.

Fotokompozitní výplně

Zhotovení fotokompozitní výplně je dnes nejžádanějším způsobem ošetření zubního kazu, a to především díky vysoké estetice těchto výplní. Moderní fotokompozita nacházejí uplatnění jak v předním, viditelném, úseku chrupu, tak u zubů postranních. Dobře zhotovená výplň je skoro nerozeznatelná od okolních zubních tkání. Také mechanická odolnost a otěruvzdornost nových fotokompozitních materiálů se díky neustálému výzkumu zlepšuje. Pokud se chce pacient z této výplně v ústech těšit po dlouhá léta, musí mít velmi dobrou ústní hygienu.

Amalgámové výplně

V zubním lékařství se amalgám používá již od předminulého století, zkušenosti s ním jsou tedy bohaté a dlouhodobé. Přesné dávkování v kapslích, strojová příprava a následná bezdotyková aplikace amalgamu umožní velmi dobrou kondenzaci materiálu do kavity, dobrou modelaci a vyleštění výplně. Výhodou kvalitně zhotovené amalgamové výplně je dlouhodobá odolnost a stálost v ústech pacienta a při zachování pravidelné ústní hygieny i minimální riziko vzniku sekundárního kazu.

Skloionomerní výplně

Skloionomerní cement je dalším „bílým“ výplňovým materiálem. Oproti fotokompozitu s ním nelze barvu zubu napodobit tak dokonale a na intenzivně namáhaných místech nevydrží tak dlouho. Jeho zásadní výhodou je však obsah velkého množství fluoru, který se uvolňuje mnoho let a velmi účinně tak chrání své okolí před vznikem zubního kazu. Tato vlastnost z něj činí ideální materiál především pro výplně v dočasném chrupu.

Následující stránka: 

   

Kontakty

COOL LOOK s.r.o.

Dobrovského 40, Praha 7


Po - Pá: 8.00 - 20.00

Pohotovost: mimo ordinační hodiny po telefonické dohodě.

tel.: +420 725 961 588


recepce@cool-look.cz


Zobrazit detaily >