Stomatologický slovník pojmů

Nejčastěji používané odborné stomatologické termíny seřazené podle abecedy. Snažíme se všem ulehčit orientaci v problematice zubního lékařství a usnadnit tak vzájemnou spolupráci.

Amalgám - slitina rtuti a dalších kovů, zejména stříbra, mědi a cínu. Vzniká za studena a slouží jako definitivní výplňový materiál. Dentální amalgámy se používají jako velmi odolná a trvanlivá výplň zubu po odstranění zubního kazu, ale zub na rozdíl od modernějších výplňových materiálů nijak nezpevňují. Nejkvalitnější amalgámy jsou tzv. non gama 2 amalgámy.

Analgetikum - léčivo obsahující látku, která tlumí bolest. Mnohá analgetika působí i proti horečce a zánětům. Působí na různá místa nervových drah, které vedou bolestivé podněty do centrálního nervového systému.

Anestetika - látky, které slouží k místnímu znecitlivění při zubním ošetření.

Anestezie (lokální) - znecitlivění určité části těla za účelem usnadnění nebo umožnění průběhu jinak bolestivého lékařského zákroku. Tento způsob téměř neovlivňuje základní životní funkce, jako jsou vědomí, krevní oběh a dýchání, a umožňuje kontakt s nemocným a jeho spolupráci.

Augmentace - zákrok sloužící ke zvětšení objemu kostní tkáně. Využívá se v zubní implantologii v situacích, kdy by jinak pro zavedení implantátu nebyl dostatek kostní tkáně.

Bělení zubů - metoda umožňující rozložit tmavé pigmenty i v hlubších vrstvách zubních tkání.

Bite-wing (BW) - preventivní rentgenový snímek pro včasné odhalení mezizubních kazů a kazů pod výplněmi zhotovovaný zpravidla každé 1-2 roky.

Chirurgická extrakce - extrakce zubu krytého sliznicí a kostí nebo obtížně přístupného zubu. Během zákroku se sliznice rozřízne a odsune stranou, příp. je odstraněno nezbytné množství kostní tkáně, a po extrakci zubu je sliznice sešita zpátky na své místo.

Dentální hygiena - základní pilíř prevence v zubním lékařství zahrnující především léčebné a preventivní výkony typu odstraňování zubního kamene, profesionální čištění a leštění zubů, odstranění povrchových pigmentů, provádění lokální fluoridace a instruktáž správné ústní hygieny.

Dentální hygienistka či hygienista je specialista, jehož hlavní činností je zubní prevence a kontrola stavu pacienta. V České republice začala výuka této stomatologické profese v roce 1996, kdy byla zahájena výuka tříletého vyššího odborného studia absolventů středních škol v oboru, a to diplomovaná dentální hygienistka.

< Předchozí 1234 Následující >

   

Kontakty

COOL LOOK s.r.o.

Dobrovského 40, Praha 7


Po - Pá: 8.00 - 20.00

Pohotovost: mimo ordinační hodiny po telefonické dohodě.

tel.: +420 725 961 588


recepce@cool-look.cz


Zobrazit detaily >