Dentální hygiena

usmev so zrkadielkom
usmev so zrkadielkom

Dentální hygiena je nedílnou součástí moderní stomatologie. Provádí ji vystudovaná dentální hygienistka. Pravidelnou dentální hygienou předejdete zánětu dásní, parodontóze, zubnímu kazu i dalším onemocněním.

Děláme maximum pro dokonalé ošetření


Po celou dobu dentální hygieny Vás budeme ošetřovat nejmodernějším přístrojem (kombinace air flow a ultrazvuku) na trhu švýcarské značky EMS Master. Ten má možnost ohřevu vody, kterou si zvolíte dle Vašich preferencí, tudíž je dentální hygiena vhodná i pro nejcitlivější pacienty.

Dentální hygienistka ošetřuje s lupovými brýlemi s 3násobním zvětšením a tím vidí i ten nejmenší kousek zubního kamene na Vašich zubech. Díky tomu je dentální hygiena preciznější.

Jak probíhá dentální hygiena u nás?

Nejprve dentální hygienistka zhodnotí stav tkání v dutině ústní pomocí zrcátka a parodontolgické sondy. Tím zjistí přítomnost zubního plaku, kamene a parodontálních kapes.

Poté se zuby obarví speciálním barvivem, které zůstane na nevyčistěných plochách zubů a tím i pacient ihned sám rozpozná, kde jsou nedočištěná místa. 

Pokud má pacient s sebou zubní kartáček, následuje instruktáž v ústech (může si ho zakoupit i na klinice). 

Po detekci plaku následuje odstranění plaku a pigmentací, a to pod dásní i nad dásní pomocí AIR FLOW® (=pískování) s velmi jemným erytritolovým práškem PLUS. Tímto krokem, v ústech zbyde na odstranění pouze zubní kámen a tím se stává ošetření rychlejší a méně bolestivé.

Zubní kámen odstraníme ultrazvukem a následně dočišťujeme ručními nástroji. Místa, kde se odstraňoval zubní kámen, zaleštíme opět pomocí AIR FLOW®.

Nachází-li se zubní kámen také hlouběji pod dásní, je třeba jej odstranit i zde. Pokud by k tomu nedošlo a zůstal by zde příliš dlouho, mohlo by dojít k úbytku kosti, tzv. parodontóze. Toto ošetření se nazývá deep scaling nebo také hluboké čištění (pod úrovní dásně). Anestezii dáváme v takovýchto případech vždy, což je základním předpokladem nejen pro komfort ošetřovaného, ale také pro důkladné očištění povrchu kořene.

Samozřejmostí je konzultace a následné vybrání vhodných pomůcek na čištění (mezizubní kartáčky, zubní kartáčky, jednosvazkové kartáčky, sonické kartáčky atd.).

Jak často chodit dentální hygienu?

Záleží na stavu Vaší dutiny ústní. Běžně je dostačující jednou za půl roku, ovšem pokud máte rovnátka, implantát nebo zastavenou parodontózu, je doporučeno jednou za tři měsíce.

Od jakého věku je dentální hygiena vhodná?

Čím dříve, tím lépe. S naším strojem EMS Master dokážeme ošetřit i ty nejmenší pacienty. :)

Dentální hygienistka ráda zodpoví na veškeré vaše dotazy. Úzce spolupracuje se zubním lékařem a aktivně se podílí na zlepšení orálního zdraví pacienta. Bez dobře zvládnuté dentální hygieny nemůže zubní lékař provést některé zákroky a ošetření.

Dentální hygienistka kromě jiného provádí bělení zubů, lepení dentálních šperků, ošetření citlivých zubů, deep scaling neboli hloubkové odstraňování zubního kamene (možné i pod lokální anestezií).