Endodoncie - ošetření zubních kořenových kanálků

endodoncie
endodoncie

Endodontické ošetření se provádí při zánětu nebo odumření následkem příliš pokročilého zubního kazu nebo úrazu. Díky tomuto ošetření může v ústech nadále fungovat jinak mrtvý zub. Zásadní je kvalitní mechanické a chemickém vyčištění a následné hermetické zaplnění kořenových kanálků.

Endodoncie se zabývá léčbou kořenových kanálků zubů, tedy vnitřního prostoru zubu.

Nečekejte na bolest zubů

Zuby člověka ukrývají pod zubní korunkou velice zranitelnou tkáň, zubní dřeň, která se může velmi snadno poškodit. O vzniku zubního kazu však nemusíme ani vědět. Zánět zubu se může v dutině ústní šířit i přes to, že bolest zubů vůbec nepociťujete. Zubní kaz tak postupuje dále, dokud bakterie neprostoupí až do dřeňové dutiny. Tím vznikne akutní zánět zubní dřeně, který nevratně poškodí zubní nerv. Upozornit Vás na zubní kaz může až stomatolog nebo dentální hygienistka. V pokročilém stádiu dochází k zánětu zubního nervu, který se nachází uvnitř zubu a v kořenovém kanálku. Zánět začíná jako rychle se zhoršující citlivost na tepelné podněty. Pokud nenavštívíte zubní ordinaci, neléčený zánět se rozšíří dál do kosti a dojde k otoku. Jedinou možností pak může být extrakce zubu. V našich ordinacích se snažíme o zachování zubu bez bolesti, a to ošetřením kořenového kanálku u zanícených nebo již odumřelých zubů.

Jak to probíhá?

Před endodontickým ošetřením provedeme rentgen zubů, nutný pro získání informací o kořenovém systému zubu, jeho tvaru, nepravidelnostech, poškození zubní korunky atd. Ošetření je zcela bezbolestné, neboť při něm vždy pracujeme v místním znecitlivění, v anestezii. K ošetření pro zabezpečení čistého operačného pole používáme jednorázové sterilní nástroje do kořenových kanálků a kofferdam, gumovou blánu obepínající ošetřovaný zub, která brání kontaminaci kořenového systému slinou či krví.

Z kořenového kanálku odstráníme veškeré infikované hmoty pomocí speciálních endodontických nástrojů, kanálky chemicky vydezinfikujeme, vysušíme a homogenně hermeticky zaplníme. K plnění se používají guttaperchové čepy a tekuté pojivo, tzv. sealerem, který po čase v kanálku ztuhne. Plnění může v závislosti na dalších okolnostech proběhnout při stejné návštěvě jako čištění nebo je do kanálků ještě přechodně aplikována léčebná a dezinfekční vložka. Počas ošetření je nutné znát délku jednotlivých kořenových kanálků, která je u různých zubů rozdílná. Měříme ji pomocí přístroje zvaného apexlocator a taky pomocí RTG snímků. Je důležité, aby byl kanálek zaplněn opravdu v celé svoji délce. Tím se vyhneme reinfekci a dosáhneme dobré dlouhodobé životnosti.  

Po ošetření zubních kanálků je dále nutná rekonstrukce vnější části zubu, nejčasteji korunkou nebo overlayí.

Jedno ošetření, dva pohledy

Endodontické ošetření z pohledu lékaře je náročné na přístrojové vybavení, kvalitní nástroje, kvalitní materiály, vzdělávání se v oboru a maximální preciznost.

Z pohledu pacienta je toto ošetření náročné časově (u vícekořenových zubů může trvat 3 až 4 hodiny) i finančně. Odměnou bývá zachování vlastního zubu a vyhnutí se jeho extrakci. Pořád platí pravidlo, že nejlepším implantátem je vlastní kvalitně ošetřený kořen.