Endodoncie, ošetření zubních kořenových kanálků

Endodoncie je specializovaný stomatologický obor, který se zabývá léčbou kořenových kanálků zubů. Tento zákrok se provádí především u zubů, u kterých došlo následkem pokročilého zubního kazu ke zničení většiny zubní korunky.

Zánět zubů

Zuby člověka ukrývají pod zubní korunkou velice zranitelnou tkáň, zubní dřeň, která se může velmi snadno poškodit. Stává se tak například formou úrazu, působením nepříznivých teplot, nejčastěji však následkem zubního kazu.

Nečekejte na bolest zubů

O vzniku zubního kazu však nemusíme ani vědět. Zánět zubu se může v dutině ústní šířit i přes to, že bolest zubů vůbec nepociťujete. Zubní kaz tak postupuje dále, dokud bakterie neprostoupí až do dřeňové dutiny. Tím vznikne akutní zánět zubní dřeně, který nevratně poškodí zubní nerv. Upozornit Vás na zubní kaz může až Váš stomatolog nebo dentální hygienistka.

Proč neodkládat návštěvu stomatologické ordinace

V pokročilém stádiu dochází k zánětu zubního nervu, který se nachází uvnitř zubu a v kořenovém kanálku. Zánět začíná jako rychle se zhoršující citlivost na tepelné podněty. Pokud nenavštívíte zubní ordinaci, neléčený zánět se rozšíří dál do kosti a dojde k otoku. Jedinou možností pak může být extrakce zubu. V naší ordinaci docílíme zachování zubu bez bolesti, a to ošetřením kořenového kanálku u zanícených nebo mrtvých zubů.

Co to vlastně endodoncie je?

Podstatou endodoncie je záchrana zaníceného nebo mrtvého zubu, aby nemuselo dojít k jeho extrakci. Je proto nutné odstranit infikovanou tkáň z kořenových kanálků, jejich stěny opracovat, vydezinfikovat a vzniklý prostor zaplnit inertní homogenní hermetickou výplní, která zabrání návratu infekce do zubu a jejímu šíření do okolních tkání. Bakterie tak znovu neproniknou z dutiny ústní do poškozené kosti, která se pak může vyhojit. Celá endodoncie je prováděna bezbolestně v lokální anestezii.

Rentgen zubů

Před endodontickým ošetřením Vám náš stomatolog provede rentgen zubů, který zde hraje velice důležitou roli. Rentgenový snímek je nutný pro získání informací o kořenovém systému zubu, jeho tvaru, nepravidelnostech, poškození zubní korunky atd. Díky dalšímu rentgenu po ošetření náš specialista ověří, že kanálek pročistil v jeho plné délce.

Jakým způsobem endodoncii provádíme

Samotné čištění zubních kanálků provádíme v závislosti na charakteru zánětu. Zanícenou nebo odumřelou dřeň odstraňujeme buď ručně, častěji však pomocí endodoncie rotační. Strojové ošetření kořenových kanálků nabízí možnost lepšího pročištění, rozšíření a tedy i zjednodušení značně složitého kořenového systému. Připravuje tak ideální podmínky pro zaplnění kořenových kanálků. Doba trvání zákroku závisí na počtu kanálků v infikovaném zubu.

Zaplnění

Poté, co Vám náš stomatolog odstraní z kanálků veškeré infikované hmoty, kanálky vydezinfikuje, vysuší a provede jejich hermetické zaplnění. To je klíčovou součástí celého endodontického ošetření a jeho cílem je pečlivé zaplnění kořenových kanálků včetně miniaturních mikroskopických nerovností stěn. Plnění může v závislosti na dalších okolnostech proběhnout při stejné návštěvě jako čištění nebo je do kanálků ještě přechodně aplikována léčebná a dezinfekční vložka.

Postendodoncie na závěr

Po ošetření zubních kanálků Vám provedeme postendodontické ošetření, které spočívá v rekonstrukci vnější části zubu. Náš stomatolog Vašemu zubu po pečlivém uzavření kanálků navrátí původní vzhled. V případě rozsáhlého poškození musí být zub rekonstruován umělou zubní korunkou vyrobenou na míru v laboratoři.

Cena zákroku a možnosti objednání

Naše reference

Anna

U pána doktora som bola niekoľkokrát a som s ním veľmi spokojná. Je to prvý zubár, pri ktorom už nemám strach z vŕtania. Je citlivý, príjemný, vysvetlí postup ošetrenia skôr ako s ním začne (čo som ešte nezažila). Odporúčam ho nielen všetkým svojim blízkym, ale aj Vám.
Hodnoceno na: znamylekar.cz

Aida

V květnu loňského roku jsme se s rodinou přestěhovali do Prahy a já jsem hledala dobrou zubařskou ordinaci, ve které by mluvili Anglicky, měli dentální hygienistku a objednávací doba by nebyla delší než 3 týdny. Přes server pro cizince žijící v Praze jsem se dozvěděla o této ordinaci a byla jsem nadšená!!! Můj manžel, já i naše děti chodíme na pravidelné prohlídky a pokud je potřeba i na plomby. Jsme také moc spokojeni s dentální hygienistkou. Mluví plynule Anglicky, školila se v Americe a je moc příjemná. Tuto ordinaci vřele doporučuji.
Hodnoceno na: movetoprague.com

Následující stránka: 

   

Kontakty

COOL LOOK s.r.o.

Dobrovského 40, Praha 7


Po - Pá: 8.00 - 20.00

Pohotovost: mimo ordinační hodiny po telefonické dohodě.

tel.: +420 725 961 588


recepce@cool-look.cz


Zobrazit detaily >