Mikroskopická stomatologie – moderní ošetření se nedělá poslepu

Mikroskopická stomatologie je moderní odvětví zubního lékařství, které využívá výhod zvětšovací techniky při vyšetření i ošetření pacientů. Úspěšně řeší situace, kdy jsou ošetřované struktury příliš malé na to, aby lidské oko dokázalo rozeznat všechny potřebné detaily. Hlavními výhodami pro pacienta jsou podstatně delší životnost, maximální šetrnost a preciznost všech takto prováděných zákroků.

V mnoha jiných lékařských oborech je využití zvětšovacích lup a mikroskopů dávno samozřejmostí. Kdo by se nechal ošetřit od očního chirurga či neurochirurga bez těchto pomůcek? Zubní lékařství se mnohdy pohybuje v podobných rozměrech – vždyť průměr korunky i u největších zubů nedosahuje ani 1 cm. Přesto využití zvětšovací techniky stále není obvyklé.

Pro jednodušší zákroky (vyšetření, výplně, korunky, ...) běžně stačí lupy se zvětšením 2,5x-3,5x. Náročné zákroky jako ošetření kořenových kanálků již zpravidla vyžadují operační mikroskop se zvětšením 3x-20x. Jeho výhodou je nejen samotné zvětšení, ale také dokonalé osvětlení struktur v hloubce zubu, které by jinak nebylo možné docílit.

Jaké jsou výhody zvětšení při různých zákrocích?

Vyšetření a preventivní prohlídky

Zvětšení umožňuje odhalit zubní kaz již v nejmenším stadiu, kdy může být ošetření minimálně invazivní. Se zvětšením lze vidět také netěsnosti kolem výplní, kvůli kterým pod nimi hrozí vznik kazu. Odhalí se i praskliny v zubech, které mohou být předzvěstí toho, že bez správného ošetření by zub mohl při větším zatížení prasknout.

Výplně

Výplně zhotovené pod zvětšením nejsou jen „vycpávkou díry v zubu“, ale maximálně funkční a estetickou rekonstrukcí. Detailní přehled umožňuje lékaři odstranit všechny zkažené tkáně, aby kaz pod výplní dále nepokračoval, ale zároveň neodvrtat víc než je nezbytně nutné a zub tak zbytečně neoslabit. Nejdůležitější krokem je zajištění dokonalé těsnosti výplně tak, aby se bakterie nedostaly mezi výplň a zub a aby kaz nemohl dále pokračovat. Třešničkou na dortu pro pacienta je pak možnost vymodelovat výplň do věrného tvaru a zajistit tak nejen funkční, ale i estetický výsledek.

Protetika

I při broušení zubu na korunku či můstek umožňuje zvětšení pracovat nanejvýš šetrně a přesně a zaručit tak výsledek s co nejlepší kvalitou i životností.

Endodoncie

Při endodoncii (ošetření kořenových kanálků) hraje zvětšení zcela klíčovou úlohu. Ošetřovány jsou struktury s rozměry v řádech desetin milimetru, pouhým okem téměř neviditelné, které jsou navíc v hloubce zubu, kde se jinak než světlem operačního mikroskopu osvítit nedají. Endodontické ošetření bez zvětšovacích pomůcek je prováděno doslova poslepu, pouze na základě hmatových vjemů, a jeho dlouhodobá úspěšnost tomu bohužel odpovídá. To vše v situaci, kdy tento zákrok často představuje poslední možnost, jak daný zub zachránit.

Operační mikroskop umožní přesné ošetření i v komplikovaných případech a zajistí dlouhodobou životnost zubu. Často je s ním možné i napravit předchozí chyby a zachránit tak zub, u kterého první pokus o endodontické ošetření nebyl úspěšný a který by ještě v nedávné době byl odsouzen k vytržení.

S rozvojem nových ošetřovacích postupů, nových materiálů i přístrojů se kvalita zubní péče posouvá do úrovní, které ještě nedávno byly těžko představitelné. Pryč jsou doby, kdy staří lékaři říkali, že nemají rádi ošetřování kořenových kanálků, protože vědí, že do pár let zub stejně začne bolet a budou ho muset vytrhnout. Využití zvětšovací techniky hraje ve zvyšování standardů ošetření zásadní roli a mělo by být samozřejmostí v každé zubní ordinaci poskytující skutečně kvalitní služby.

Cena zákroku a možnosti objednání

Naše reference

terixkadls

Paní doktorka je absolutně skvělá. Je milá, ochotná, vše vysvětlí, naprosto bezbolestná péče. Vřele doporučuji :-)
Hodnoceno na: znamylekar.cz

Benjamin

Můj čtyřletý kluk nikdy nenechal zubaře, aby se mu podíval do pusy natož aby mu něco vyšetřil nebo dokonce vyvrtal. V téhle ordinaci mají lidi s výborným přístupem. Od recepční, sestřičku po doktora. Doktor byl úplně v klidu, nepospíchal, na syna netlačil a pomalu si ho získal. Dokonce jsme zvládli i několik plomb (jo, je to smůla, ale měl kazy). Je to vážně “rodinná ordinace”.
Hodnoceno na: movetoprague.com
Klíčová slova:

   

Kontakty

COOL LOOK s.r.o.


Dobrovského 40, Praha 7


Po - Pá: 8.00 - 20.00

tel.: +420 725 961 588


recepce@cool-look.cz


Zobrazit detaily >