Client references

Aida

My family and I have moved to Prague in May last year and I have been desperately looking for a good dental clinic which would have an English speaking staff, preferably no more than 3 weeks waiting time for your appointment and would have a dental hygienist. Through a server for foreigners living in Prague I have heard of this place and I am thrilled!!! My husband and I as well as our children all come to regular check-ups and fillings if necessary. And we very much appreciate the dental hygienist. She is fluent in English, has been trained in the US and is such a nice person. I can highly recommend this place.

Benjamin

My four year old never let anyone look inside his mouth let alone drill or polish even. This dental office has staff with the best attitude ever. Starting from the receptionist, assistant and the doc. He took his time, put no pressure on my son and slowly after time gained his trust. We were even able to place some fillings (it is sad but he did cavities). It is a true "family dental care"

Barbara

After hours of excruciating pain from a tooth that has been "cured" at a local policlinic I have visited COOL LOOK for an urgent treatment of the very same tooth. I was seen immediately, the doc has taken X-rays, thoroughly explained my situation, gave me a time and price estimate for the treatment and basically re-treated the entire tooth once again. It took couple of visits to finish the treatment but if I would have come to this place the first time around I could have saved myself a lot of pain and frustration ....

Lee

I am one happy patient with not only couple of teeth saved to keep in my mouth but with a completely different attitude towards dentists. The treatments don't have to be painful and scary no longer. Anesthesia and Xrays (including the big one which takes the picture of the entire mouth) available right there! Love my dentist now :]

Jozef C

Doporučuji všemi deseti. Sehraný tým recepce - zubař - asistence - dentální hygienistka. Odborní - precizní - bez čekání - bez zbytečných dodatečných návštěv.

Nikola Š

Navštevuji zubaře i dentální hygienu. Co k tomu můžu říct je: profesionální přístup, milý personál, kvalitní služby na úrovni, příjemné prostředí, nové vybavení, všichni jsou moc ochotní. Doporučuji!

Anna Č

Túto zubnú ordináciu navštevujem nielen ja, ale aj celá moja rodina. Som veľmi spokojná s prístupom zubárov i dentálnej hygenistky. Majú krásne priestory, profesionálne vybavenie, krátke čakacie doby, prijateľné ceny a ošetrili ma aj mimo ordinačnú dobu, čo pri bolesti som veľmi ocenila.

Pavel Trantina

Ačkoliv pouze rok po škole, je vidět že zahraniční stáže mu daly hodně. Ať už na pohotovosti, kde mi pomohl poprvé, nebo později na klinice, kde mi trpělivě dvě hodiny čistil zubní kanálky, vždy měl velmi citlivý, profesionální přístup. S moderním vybavením ordinace je téměř srostlý. A sestřička je navíc velká humoristka. :)
Rated at: znamylekar.cz

Anna

U pána doktora som bola niekoľkokrát a som s ním veľmi spokojná. Je to prvý zubár, pri ktorom už nemám strach z vŕtania. Je citlivý, príjemný, vysvetlí postup ošetrenia skôr ako s ním začne (čo som ešte nezažila). Odporúčam ho nielen všetkým svojim blízkym, ale aj Vám.
Rated at: znamylekar.cz

terixkadls

Paní doktorka je absolutně skvělá. Je milá, ochotná, vše vysvětlí, naprosto bezbolestná péče. Vřele doporučuji :-)
Rated at: znamylekar.cz

Pacient

Když čtu názor paní Markéty, mám pocit, že to není tentýž lékař. Jelikož jsem se nestaral o své zuby, následky mé lenosti odstranil až pan doktor ve své ordinaci na Praze 7. Příjemné prostředí, špičkové vybavení, milé recepční a usměvavá sestřička. A abych zhodnotil i práci pana doktora, má kvalitní vzdělání, profesionální přístup a nekonečnou trpělivost při zákrocích. Paní Markéta, doporučuji Vám návštěvu pana zubaře přímo v jeho ordinaci a uvidíte, že když jsou dobré podmínky, i ošetření vypadá jinak.
Rated at: znamylekar.cz

Pavol_C

Již jsem měl tu čest navštěvovat více zubních lékařů v CR i SR no pán doktor je prostě jednička. Podrobně informuje pacienta jaké jsou možnosti léčby,a která je pro něj ta nejvhodnější. Ošetření rychlé, bezbolestné, profesionální. Perfektně vybavená ordinace. Zdravotní sestřička i recepce je super, vstřícná a milá. Mohu jen souhlasit se všemi kladnými příspěvky.
Rated at: znamylekar.cz

Ščepánková Nikola

Pana doktora navštevuji víc než rok na Praze 7 a jsem moc spokojená. Pan doktor je ochotný, během ošetření velice citlivý, vše dopodrobna vysvětlí a je vidět, že má o pacienty zájem. Prostředí ve kterém pracuje je moderně vybaveno a ostatní personál je taky příjemný. Doporučuji!
Rated at: znamylekar.cz

alena andryskova

Vynikajici zubar, ktery osetruje zcela bezbolestne. Doporucuji.
Rated at: znamylekar.cz
   

Contacts

COOL LOOK s.r.o.


Dobrovské 40, Praha 7


Mo - Fri: 8 a.m. - 8 p.m.

Phone: +420 725 961 588


recepce@cool-look.cz


More information >