Post-treatment endodontics, buildups and pins

Post-treatment endodontics means treating teeth with filled root canals. The procedure consists in inserting special root pins into one or more canals. Then the missing parts of the tooth crown are built up, which are then filed down and imprinted on the crown.

Lower resistance

If the endodontic treatment is performed well, a dead tooh can still retain its functions. However, it gradually becomes more fragile. As a result of injury or dental caries a large part of hard tooth tissues have to be removed. Therefore, the tooth becomes less resistant to mechanical strain.

Extraction is not always necessary

Therefore, post-treatment endodontics also attempts to avoid fractures of teeth after endodontic treatment and avoid any unnecessary extractions. We always take this into account when we are deciding on the most suitable treatment. We adjust the methods we choose for the reconstruction of dental crown and thus we increase the resistance of the tooth.

Building your teeth

The artificial crown can prevent the actual crown of the tooth from cracking. Nevertheless, the tooth stump, which is covered by the crown, has to be resistant enough not to split off together with the crown at the neck part of the tooth. Depending on the extent of the damage to the tooth stump, we use white buildup materials, amalgam buildups and cast metal inlays (buildups) for the buildups under the crowns.

Price for procedure and possibility to make an appointment

CLIENT REFERENCES

Pacient

Když čtu názor paní Markéty, mám pocit, že to není tentýž lékař. Jelikož jsem se nestaral o své zuby, následky mé lenosti odstranil až pan doktor ve své ordinaci na Praze 7. Příjemné prostředí, špičkové vybavení, milé recepční a usměvavá sestřička. A abych zhodnotil i práci pana doktora, má kvalitní vzdělání, profesionální přístup a nekonečnou trpělivost při zákrocích. Paní Markéta, doporučuji Vám návštěvu pana zubaře přímo v jeho ordinaci a uvidíte, že když jsou dobré podmínky, i ošetření vypadá jinak.
Rated at: znamylekar.cz

Ščepánková Nikola

Pana doktora navštevuji víc než rok na Praze 7 a jsem moc spokojená. Pan doktor je ochotný, během ošetření velice citlivý, vše dopodrobna vysvětlí a je vidět, že má o pacienty zájem. Prostředí ve kterém pracuje je moderně vybaveno a ostatní personál je taky příjemný. Doporučuji!
Rated at: znamylekar.cz
   

Contacts

COOL LOOK s.r.o.

Dobrovské 40, Praha 7


Mo - Fri: 8 a.m. - 8 p.m.

Emergency outside office hours by telephone arrangement.

Phone: +420 725 961 588


recepce@cool-look.cz


More information >