Péče o děti

deti
deti

Klíčem ke zdravým zubům a dásním jsou preventivní prohlídky u zubního lékaře. První prevence by měla proběhnout mezi 6. a 12. měsícem věku dítěte. Preventivní prohlídky jsou dvakrát ročně hrazeny zdravotní pojišťovnou.

Pravidelnou prevencí se odhalí možné počínající kazy či jiné problémy hned v začátku. Právě díky včasné diagnóze ušetříte čas i peníze. Neodkládejte návštěvu zubního lékaře a objednejte se na preventivní prohlídku již dnes!

Co vás na preventivní prohlídce čeká?

Zubní lékař se seznámí s dítětem, vysvětlí rodičům, jak správně pečovat o zoubky dítěte, poskytne důležité informace ohledně zdravé dutiny ústní a také zkontroluje stav zubů. Preventivní prohlídky jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou dvakrát ročně. Nezanedbejte zdraví dutiny ústní vašich dětí.

Klademe důraz na pohodovou a přátelskou atmosféru, dbáme na to, aby se u nás děti i rodiče cítili dobře a uvolněně.  Přesvědčíme vás, že návštěva zubního lékaře může proběhnout bez strachu a bolesti.

Náplní preventivní prohlídky u dětí je:

  1. Seznámení se s ordinací a personálem – dětem představíme prostory, zubařské křeslo a vybavení. Mají možnost si vyzkoušet, jak funguje například savka nebo vrtačka (kterou však nazýváme jako „zubní sprchu“), klademe důraz na zbavení se strachu z ošetření. Za každou návštěvu jsou děti odměněny – mohou si vybrat malý dáreček.
  2. Vyšetření stavu mléčných i stálých zubů, kontrola výplní, zhodnocení správného vývoje z fyziologického hlediska, kontrola ortodontických poměrů.
  3. Vyšetření dásní, závěsného aparátu a ostatních sliznic.
  4. Kontrola dentální hygieny, motivace a instruktáž dětí i rodičů o správné čistící technice. Součástí je i výběr vhodných dentálních pomůcek a výživové poradenství.
  5. Při každé preventivní prohlídce jsou zhotoveny RTG snímky, první bite-wing se zhotovují zhruba od 3-4 let, panoramatický OPG snímek od 6 let (a poté jednou za 2-3 roky). Disponujeme nejmodernějšími přístroji s minimální dávkou záření, není důvod se snímkování obávat. Díky rentgenovým snímkům předejdeme komplikacím, bolestem a tedy i špatným zkušenostem u dětí.
  6. Zhotovení individuálního léčebného plánu pro každé dítě, plán je detailně a srozumitelně vysvětlen rodičům. Naším cílem je ošetřit každý mléčný zub a uchovat ho v ústech až do jeho přirozené fyziologické výměny, aby se nesnížila kvalita života dítěte (při brzké ztrátě mléčných zubů se poruší přirozený vývoj kostí a správné prořezání stálých zubů. Kvůli tomu v budoucnu dochází k obtížně řešitelným ortodontickým komplikacím, dítě má problém s potravou, mluvou a také trpí psychicky kvůli nevyhovující estetice).

Rady a tipy pro zdravé zoubky

Vaše dítě bude mít zdravé zuby, pokud…

  1. …na něj nepřenesete vaše bakterie způsobující zubní kaz a parodontitidu. Neolizujte proto lžičku, dudlík a nelíbejte dítě na rty. Dítě se rodí bez těchto bakterií, získá je pouze od někoho, kdo je již v ústech má.
  2. …co nejdříve navštívíte zubního lékaře (nejlépe při prořezávání prvního zubu, maximálně do 1. roku dítěte).
  3. …budete chodit na pravidelné kontroly, aby si dítě zvyklo, vytvořilo vztah a nezapomnělo (v intervalu, jaký zvolí zubní lékař, podle kazivosti a dalších problémů).
  4. …pokud mu bude až do 12 let dočišťovat zuby dospělý.
  5. …2x denně bude mít pořádně vyčištěné zuby, nejdůležitější je večerní čištění před spaním. Poté by už dítě nemělo nic jíst, pít pouze vodu a neslazený čaj. V noci se prudce snižuje produkce slin, pokud zůstane cokoliv na zubech, výrazně je to ničí.
  6. …si nebude chtít čistit zuby, ale i přes nesouhlas a odpor dítěti zuby vyčistíte(kritické období je od 1 do 3 let).
  7. …sladkosti jí jen po jídle, nejhorší jsou lízátka a bonbóny.
  8. …nebudete dítě strašit vrtáním a návštěvou zubaře (popovídejte si s dítětem, jak návštěva probíhá. Dítě se nebude bát, pokud mu neřeknete, že se má bát).