Zubní můstek

mustek
mustek

Můstky byly hojně užívány v minulosti, dnes jsou ztracené zuby většinou nahrazovány pomocí zubních implantátů. Jsou ale situace, kdy můstek představuje efektivnější variantu ošetření.

Klasický zubní můstek

Zubní můstek slouží k náhradě jednoho nebo více ztracených zubů a je pevně fixován na zuby, které mezeru v chrupu ohraničují.

Jak to probíhá?

Před samotným zákrokem určíme, které zuby jsou schopné nést konstrukci můstku. Nekvalitní zuby je někdy třeba vytrhnout, endodonticky ošetřit nebo opatřit výplněmi. Ošetření provádíme v lokální anestezii. Vybereme vhodnou barvu keramiky podle okolních zubů. Pro upevnění můstku zbrousíme zuby sousedící s mezerou po ztraceném zubu nebo zubech a provedeme otisk obou čelistí. Následně Vám zhotovíme provizorní plastový můstek, aby nedošlo k posunu zubů.

V laboratoři se podle otisků odlije přesný model ze sádry, na kterém zubní laborant zhotoví finální můstek. Při další návštěvě Vám můstek vyzkoušíme a připevníme pomocí fixačního materiálu.

Po zákroku je důležitá především správná ústní hygiena, abychom předešli vzniku zubního kazu a zánětu dásní. Čím lépe se budete o svůj můstek starat, tím déle Vám vydrží.