Preventivní prohlídky

preventivka
preventivka

Klíčem ke zdravým zubům a dásním jsou preventivní prohlídky u zubního lékaře. Preventivní prohlídky jsou dvakrát ročně hrazeny zdravotní pojišťovnou. Těhotné ženy mají nárok na bezplatnou preventivní zubní prohlídku až dvakrát v průběhu těhotenství.

Pravidelnou prevencí se odhalí možné počínající kazy či jiné problémy hned v začátku. Právě díky včasné diagnóze ušetříte čas i peníze. Neodkládejte návštěvu zubního lékaře a objednejte se na preventivní prohlídku již dnes!

Co vás na preventivní prohlídce čeká?

Náplní preventivní prohlídky u dospělého je:

 1. Vyšetření stavu zubů, kontrola funkčnosti výplní, fixních korunek, implantátů a snímatelných náhrad
 2. Vyšetření stavu dásní, celého závěsného aparátu a ostatních sliznic
 3. Zhodnocení chrupu z hlediska ortodoncie, vyšetření temporomandibulárního kloubu
 4. Kontrola dentální hygieny, motivace a instruktáž s ohledem na správnou techniku čištění, dále výživové poradenství v souvislosti se zubním kazem
 5. Důležitým vyšetřením jsou i RTG snímky, které jsou zhotoveny přímo v zubní ordinaci. Bite-wing snímky jsou součástí každé preventivní prohlídky, panoramatický snímek OPG se zhotovuje jednou za 2-3 roky, je nutný u každého nového pacienta. Intraorální rentgenový snímek je důležitým ukazatelem úspěchu endodontického ošetření.
 6. Zhotovení individuálního léčebného plánu a srozumitelné detailní vysvětlení každému pacientovi. Naším cílem je dosáhnout zdravé dutiny ústní a předejít případným bolestem či komplikacím, které mohou snižovat kvalitu života. Děláme maximum pro udržení zdraví i splnění estetických nároků každého pacienta

 

Preventivní prohlídka u dětí je stejně důležitá jako u dospělých. První prevence by měla proběhnout mezi 6. a 12. měsícem věku dítěte. Zubní lékař se seznámí s dítětem, vysvětlí rodičům, jak správně pečovat o zoubky dítěte, poskytne důležité informace ohledně zdravé dutiny ústní a také zkontroluje stav zubů. Preventivní prohlídky jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou dvakrát ročně. Nezanedbejte zdraví dutiny ústní vašich dětí.

Klademe důraz na pohodovou a přátelskou atmosféru, dbáme na to, aby se u nás děti i rodiče cítili dobře a uvolněně.  Přesvědčíme vás, že návštěva zubního lékaře může proběhnout bez strachu a bolesti.

Náplní preventivní prohlídky u dětí je:

 1. Seznámení se s ordinací a personálem – dětem představíme prostory, zubařské křeslo a vybavení. Mají možnost si vyzkoušet, jak funguje například savka nebo vrtačka (kterou však nazýváme jako „zubní sprchu“), klademe důraz na zbavení se strachu z ošetření. Za každou návštěvu jsou děti odměněny – mohou si vybrat malý dáreček.
 2. Vyšetření stavu mléčných i stálých zubů, kontrola výplní, zhodnocení správného vývoje z fyziologického hlediska, kontrola ortodontických poměrů
 3. Vyšetření dásní, závěsného aparátu a ostatních sliznic
 4. Kontrola dentální hygieny, motivace a instruktáž dětí i rodičů o správné čistící technice. Součástí je i výběr vhodných dentálních pomůcek a výživové poradenství.
 5. Při každé preventivní prohlídce jsou zhotoveny RTG snímky, první bite-wing se zhotovují zhruba od 3-4 let, panoramatický OPG snímek od 6 let (a poté jednou za 2-3 roky). Disponujeme nejmodernějšími přístroji s minimální dávkou záření, není důvod se snímkování obávat. Díky rentgenovým snímkům předejdeme komplikacím, bolestem a tedy i špatným zkušenostem u dětí.
 6. Zhotovení individuálního léčebného plánu pro každé dítě, plán je detailně a srozumitelně vysvětlen rodičům. Naším cílem je ošetřit každý mléčný zub a uchovat ho v ústech až do jeho přirozené fyziologické výměny, aby se nesnížila kvalita života dítěte (při brzké ztrátě mléčných zubů se poruší přirozený vývoj kostí a správné prořezání stálých zubů. Kvůli tomu v budoucnu dochází k obtížně řešitelným ortodontickým komplikacím, dítě má problém s potravou, mluvou a také trpí psychicky kvůli nevyhovující estetice).